Aktualności

Podsumowanie duszpasterskie 2022 r.

I. Sakramenty święte

1. Sakrament chrztu świętego przyjęło 10 dzieci: Antonina Maria Dziergas, Sofia Magdalena Biernat, Maksymilian Nikodem Zawada, Lilianna Dziergas, Patrycja Maria Cader, Zuzanna Stefania Dziergas, Stanisław Tomasz Dziergas, Michał Franciszek Wojtas, Ignacy Antoni Harmata, Józef Michał Bogdał. Módlmy się za rodziców i chrzestnych, na których spoczywa obowiązek wychowania dzieci w wierze katolickiej, aby ich pociechy jak Dzieciątko Jezus wzrastały w „mądrości, w łasce i w latach, u Boga i u ludzi”.

2. Sakrament Eucharystii przyjęło po raz pierwszy  12 dzieci: Arczyńska Lena, Biernat Daniel, Cokot Julia, Czaniecka Sylwia, Dziergas Milena, Leśniak Ignacy, Lizak Karol, Michałowska Laura, Najzer Wojciech, Sobel Dawid, Turska Laura, Zeman Wiktoria.  Eucharystia i  sakrament pokuty to kolejny ważny krok w rozwoju wiary. Niech pełne uczestnictwo we Mszy świętej i zanurzanie  w  Bożym miłosierdziu przez spowiedź, prowadzi nasze dzieci do jeszcze większej miłości ku Chrystusowi i bliźnim.

3. Sakrament bierzmowania przyjęło 15 młodych: Bednarz Wiktoria, Brocki Maciej, Bułka Julia, Bułka Martyna, Ciapka Dominika, Czaniecka Maja, Czaniecki Gracjan, Drożdż Martyna, Dziergas Dawid, Holak Agata, Kręcichwost Patryk, Michałek Patryk, Perzyńska Julia, Pucyk Oliwia, Zawada Norbert. Sakrament w drodze ku dojrzałości chrześcijańskiej jest wspaniałym darem Ducha Świętego i wezwaniem do świadectwa. Módlmy się za naszą młodzież, aby umocnieni Duchem Świętym mężnie wiarę wyznawali i żyli według jej zasad.

4. Sakrament małżeństwa zawarło 10 par narzeczonych: 

Sebastian Czaniecki – Edyta Pfeifer

Przemysław Biernat – Wioleta Kamińska

Patryk Dudys – Patrycja Klimas

Damian Szczotka – Natalia Kolanko

Sylwester Sury – Natalia Micorek

Dominik Pytlarz – Dominika Zawada

Paweł Dziergas – Zuzanna Perzyńska

Kamil Hojny – Anna Płoskonka

Mariusz Harmata – Wioletta Kocoń

Michał Musiał – Emilia Porębska

O łaskę wytrwania w sakramencie małżeństwa w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, prosimy u progu życia małżeńskiego i rodzinnego dla tegorocznych nowożeńców.

5. Do wieczności odeszło w minionym roku 27 osób:

Ś.p.:  Bronisław Tyrlik, Zofia Harmata, Marta Tomala, Helena Biernat, Józef Wydra, Waleria Iwanek, Robert Cokot, Jan Rosseger, Czesław Dziergas, Jakub Radwaniak, Maria Harmata, Jan Bułka, Łukasz Ratowski, Antoni Płowucha, Helena Biernat, Anna Biernat, Anna Bednarz, Maria Bułka, Władysława Biernat,  Krystyna Bogdał, Józef Suława, Jarosław Bukarew, Aniela Abram, Rafał Bobek, Mieczysław Sporek, Józef Pfeifer, Maria Gardas. Tobie Jezu miłosierny polecamy naszych bliskich zmarłych. Niech dobre czyny idą za nimi. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

II. Liturgia i wspólnoty

1. W środy i soboty kontynuowano modlitwę różańcową, która odmawiana jest przed Najświętszym Sakramentem. Jej celem jest ożywienie i pogłębienie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny, głównej patronki parafii.

2. Na zakończenie Mszy świętej odmawiany jest egzorcyzm prosty Leona XIII. Oddajemy się w ten sposób w opiekę św. Michała Archanioła. W Niedzielę, po zakończeniu Mszy świętej o godz. 11.00, odmawiamy modlitwę „Anioł Pański”.

3. W III piątek miesiąca oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu. Po Mszy świętej odmawiana jest koronka do Bożego miłosierdzia.

4. Kult błogosławionych i świętych, których relikwie posiadamy: św. Jana Pawła II (16), bł. Karoliny Kózkówny (18), bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19), św. Rity (22), św. Marii de Mattias (I czwartek), św. Faustyny (III piątek), św. Józefa Bilczewskiego (23).

5. W pierwsze soboty miesiąca kontynuujemy wieczorne nabożeństwa: różaniec, rozmyślanie, adoracje. Śpiew prowadzą Karolinki.

6. Służba Liturgiczna Ołtarza (ministranci i lektorzy). Zbiórki odbywały się w soboty. Grupa poszerzyła się o 2 nowych ministrantów: Marcina Ciapkę i Alana Gryglaka. Do grona kandydatów dołączył Ksawery Zawada.

7. Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryi. Spotkania odbywały się w soboty. Do grupy należy 25 osób. Zajęcia prowadzą Elżbieta Banaś-Pasławska oraz siostra Agnieszka Dutka.

8. 25 czerwca J.E. Ksiądz Biskup Piotr Greger udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania.

9. Przygotowanie do pierwszej komunii świętej. Dzieci uczestniczyły w katechezie szkolnej. Ponadto przygotowywały się porzez katechezę w kościele. Otrzymały różańce, Cudowny medalik Niepokalanej, książeczkę do modlitwy.  Wszystkie te wydarzenia były poprzedzone katechezą, a ich celebracja liturgiczna miała charakter uroczysty.

10. Msza święta o godz. 11.00. W ramach liturgii dzieci czytały Słowo Boże, śpiewały psalmy i czynnie uczestniczyły we Mszy świętej. Za oprawę muzyczną odpowiadały dzieci i młodzież z naszej parafii.

11. Modlitwa różańcowa w miesiącu październiku, prowadzona była wspólnie z dziećmi. Dzieci zapowiadały tajemnice i prowadziły modlitwę.

12. Na początku zajęć w szkole, dzieci otrzymały specjalne plansze. Na każdą niedzielę przeznaczony jest obrazek. To drobna, ale skuteczna forma ich aktywizacji, w kontekście uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej w parafii.

13. Odbyły się także spotkania organizacyjno-formacyjne z rodzicami kandydatów do bierzmowania i rodzicami dzieci komunijnych.

14. Roraty odbywały się w kościele parafialnym. Ich tematem były słowa: „Z narodzeniem Jezusa było tak”, a prowadził nas św. Joachim.

15. W parafii działają różne grupy: Róże Różańcowe, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Adoratorki Krwi Chrystusa, wspólnota Margaretek, Karolinki, Rycerstwo św. Michała Archanioła, Służba Liturgiczna Ołtarza, Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryi.

16. 6 Róż rodziców nieustannie modli się za swoje dzieci. Oznacza to, że 120 rodziców modli się codziennie na różańcu. To ogrom łaski dla naszych rodzin.

17. Ważnym wydarzeniem było wprowadzenie relikwii świętego Józefa Bilczewskiego do naszej świątyni. Odbyło się ono w Niedzielę 13 listopada.

18. Jak każdego roku, w III sobotę maja, spotkaliśmy się na modlitwie pod Krzyżem Jubileuszowym na Bendoszce, a także kontynuowane były nabożeństwa fatimskie w kaplicy na Przegibku.

19. Po okresie pandemii przywrócono w parafii działalność grupy charytatywnej.