Aktualności

Podsumowanie duszpasterskie 2021 r.

I. Sakramenty święte

1. Sakrament chrztu świętego przyjęło 9 dzieci: Julia Suława, Alicja Rita Byrska, Stanisław Antoni Rybarski, Blanka Czaniecka, Maja Kocoń, Jakub Salachna, Hanna Maria Jochacy, Kornelia Ewa Czaniecka, Antoni Nikodem Płoskonka.

Módlmy się za rodziców i chrzestnych, na których spoczywa obowiązek wychowania dzieci w wierze katolickiej, aby ich pociechy jak Dzieciątko Jezus wzrastały w „mądrości, w łasce i w latach, u Boga i u ludzi”.

2. Sakrament Eucharystii przyjęło po raz pierwszy  17 dzieci: Hubert Biernat, Julia Biernat, Piotr Bułka, Michał Cokot, Julia Czaniecka, Maksymilian Drozdek, Dominika Dudys, Oskar Dziergas, Nikola Iwanek, Kacper Kolanko, Iwona Kręcichwost, Wiktoria Mika, Rozalia Perzyńska, Jarosław Puzyński, Dominika Rosseger, Mateusz Szczotka, Oskar Zawada.

Eucharystia i  sakrament pokuty to kolejny ważny krok w rozwoju wiary. Niech pełne uczestnictwo we Mszy świętej i zanurzanie  w  Bożym miłosierdziu przez spowiedź, prowadzi nasze dzieci do jeszcze większej miłości ku Chrystusowi i bliźnim.

3. Sakrament bierzmowania przyjęło 21 młodych: Maria Cieśla, Edyta Biernat, Kinga Biernat, Sylwia Płoskonka, Sara Sobel, Katarzyna Liszka, Emilia Łabas, Emilia Gryglak,Wiktoria Sury, Anna Brandys, Kacper Bury, Tomasz Słowiak, Jakub Gryglak, Kacper Gardas, Adrian Maślanka,Tobiasz Figura, Kamil Kocoń, Patryk Dziergas, Filip Buława, Jakub Żyłak, Jakub Nowacki.

Sakrament w drodze ku dojrzałości chrześcijańskiej jest wspaniałym darem Ducha Świętego i wezwaniem do świadectwa. Módlmy się za naszą młodzież, aby umocnieni Duchem Świętym mężnie wiarę wyznawali i żyli według jej zasad.

4. Sakrament małżeństwa zawarło 10 par narzeczonych: 

Mateusz Zawada – Anna Harmata

Bartłomiej Witulski – Kamila Michałek

Mateusz Biernat – Sylwia Wolna

Paweł Pryszcz – Anna Wolny

Mateusz Jękal – Natalia Bułka

Jacek Bednarz – Anna Cieśla

Wojciech Staniek – Marta Płoskonka

Kamil Mika – Justyna Palinowska

Paweł Harmata – Katarzyna Golonka

Mateusz Sadowski – Monika Figura

O łaskę wytrwania w sakramencie małżeństwa w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, prosimy u progu życia małżeńskiego i rodzinnego dla tegorocznych nowożeńców.

5. Do wieczności odeszło w minionym roku 25 osób:

Ś.p.: Maria Cokot, Genowefa Szczotka, Alojzy Bułka, Kazimierz Harmata, Kazimierz Salachna, Zenon Dembek, Tadeusz Kocoń, Franciszek Biernat, Genowefa Suława, Adolf Ćmiel, Jan Biernat, Józef Cokot, Stefania Dudys, Stanisław Szkotak, Robert Paciorek, Stanisława Dziergas, Franciszek Harmata, Zofia Klimas, Maria Wolna, Adam Zięba, Helena Byrska, Barbara Szczerba, Mieczysław Zawada, Anna Figura, Henryk Jakubiec.

Tobie Jezu miłosierny polecamy naszych bliskich zmarłych. Niech dobre czyny idą za nimi. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

II. Liturgia i wspólnoty

1. W środy i soboty kontynuowano modlitwę różańcową, która odmawiana jest przed Najświętszym Sakramentem. Jej celem jest ożywienie i pogłębienie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny, głównej patronki parafii.

2. Na zakończenie Mszy świętej odmawiany jest egzorcyzm prosty Leona XIII.Oddajemy się w ten sposób w opiekę św. Michała Archanioła. W Niedzielę, po zakończeniu Mszy świętej o godz. 11.00, odmawiamy modlitwę „Anioł Pański”.

3. W III piątek miesiąca oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu. Po Mszy świętej odmawiana jest koronka do Bożego miłosierdzia.

4. Kult błogosławionych i świętych, których relikwie posiadamy: św. Jana Pawła II (16), bł. Karoliny Kózkówny (18), bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19), św. Rity (22), św. Marii de Mattias (I czwartek), św. Faustyny (III piątek).

5. W pierwsze soboty miesiąca kontynuujemy wieczorne nabożeństwa: różaniec, rozmyślanie, adorację. Śpiew prowadzą Karolinki.

6. Służba Liturgiczna Ołtarza (ministranci i lektorzy). Zbiórki odbywały się w soboty, zarówno przy kościele parafialnym, jak i w Kolonii. Grupa poszerzyła się o 5 nowych ministrantów.

7. Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryi. Spotkania odbywały się w soboty. Do grupy należy 25 osób. Zajęcia prowadzą Elżbieta Banaś-Pasławska oraz siostra Agnieszka Dutka.

8. 11 listopada J.E. Ksiądz Biskup Piotr Greger udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.

9. Przygotowanie do pierwszej komunii świętej. Dzieci uczestniczyły w katechezie szkolnej. Ponadto przygotowywały się porzez katechezę w kościele. Otrzymały różańce, szkaplerze św. Michała Archanioła, Cudowny medalik Niepokalanej, książeczkę do modlitwy.  Wszystkie te wydarzenia były poprzedzone katechezą, a ich celebracja liturgiczna miała charakter uroczysty.

10. Msza święta o godz. 11.00. W ramach liturgii dzieci czytały Słowo Boże, śpiewały psalmy i czynnie uczestniczyły w specjalnym kazaniu. Za oprawę muzyczną odpowiadały dzieci i młodzież z naszej parafii.

11. Modlitwa różańcowa w miesiącu październiku, prowadzona była wspólnie z dziećmi. Dzieci zapowiadały tajemnice i prowadziły modlitwę.

12. Na początku zajęć w szkole, dzieci otrzymały specjalne książeczki. Na każdą niedzielę przeznaczony jest obrazek. To drobna, ale skuteczna forma ich aktywizacji, w kontekście uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej w parafii.

13. Odbyły się także spotkania organizacyjno-formacyjne z rodzicami kandydatów do bierzmowania i rodzicami dzieci komunijnych.

14. Roraty odbywały się w kościele parafialnym. Ich tematem była „Droga do Betlejem”, a prowadził nas św. Archanioł Gabriel.

15. W parafii działają różne grupy: Róże Różańcowe, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Adoratorki Krwi Chrystusa, wspólnota Margaretek, Karolinki, Rycerstwo św. Michała Archanioła, Służba Liturgiczna Ołtarza, Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryi.

16. W grudniu powstało 6 Róż rodziców modlących się za dzieci. Oznacza to, że 120 rodziców modli się codziennie na różańcu za swoje dzieci. To ogrom łaski dla naszych rodzin.

17. W ramach drogi synodalnej odbyły się spotkania synodalne, poprzedzone Eucharystią, słuchaniem Słowa Bożego i adoracją Najświętszego Sakramentu.

18. Ważne wydarzenie stanowiła tzw. „Wiosna Ludów”. Było to spotkanie modlitewne młodzieży z całej Polski, zorganizowane we współpracy z księżmi Oblatami. Punktem kulminacyjnym był wieczór uwielbienia.