Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej 12 września 2021

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci .

Jego punktem kulminacyjnym będzie 12 września 2021, gdy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie Msza święta beatyfikacyjna.

W tym samym czasie do godności błogosławionej zostanie wyniesiona także matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki na Ociemniałymi w Laskach.

Dla uczczenia bogatego dorobku Prymasa Wyszyńskiego – postaci, która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie historii oraz polskiego społeczeństwa po II wojnie światowej – Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Koncert „Soli Deo”

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej, 11 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. „Soli Deo”.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonają Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń i Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.

Wyjątkowym elementem koncertu będzie prapremiera arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Polska jest Jednością”, która została skomponowana specjalnie na tę okazję przez Pawła Sydora.

Muzyce towarzyszyć będą projekcje multimedialne w formie ruchomych obrazów, przygotowane z wykorzystaniem zdjęć z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach w mediach społecznościowych Biura Programu „Niepodległa” oraz Archidiecezji Warszawskiej.

Msza Święta Beatyfikacyjna

Centralne wydarzenie – Msza święta beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września 2021 o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystość transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne.

Transmisja dostępna będzie także na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych.

Premiera Filmu „Wyszyński – Zemsta Czy Przebaczenie”

Także 12 września 2021, ale już o godz. 20:00, w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, którego koproducentem jest Biuro Programu „Niepodległa”. Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusza Syka.

Film przywołuje mało znany wątek w biografii Wyszyńskiego – jego udział w Powstaniu Warszawskim. Pokazuje też postać Matki Róży Czackiej i jej pracę na rzecz innych.

Wojenn

Koncert „Soli Deo”

Msza Święta Beatyfikacyjna

Premiera Filmu „Wyszyński – Zemsta Czy Przebaczenie”

Wojenna zawierucha i trudne decyzje, z którymi musieli się wówczas zmierzyć przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku nauczania Prymasa. Film dostępny będzie w kinach od 17 września.