Aktualności

Podsumowanie roku

I. Sakramenty święte

1. Sakrament chrztu świętego przyjęło 15 dzieci: Zofia Rybarska, Malwina Mołdysz, Michał Żyrek, Laura Cokot, Ignacy Dziergas, Samanta Turska, Antoni Gardas, Seweryn Wolny, Martyna Bogdał, Nikodem Kolanko, Julia Cader, Mikołaj Biernat, Mateusz Kaźmierczak, Małgorzata Wolny, Pola Bogdał.

Módlmy się za rodziców i chrzestnych, na których spoczywa obowiązek wychowania dzieci w wierze katolickiej, aby ich pociechy jak Dzieciątko Jezus wzrastały w „mądrości, w łasce i w latach, u Boga i u ludzi”.

2. Sakrament Eucharystii przyjęło po raz pierwszy 17 dzieci: Mateusz Bednarz, Milena Brocka, Julia Buława, Antonina Czaniecka, Kamil Dziergas, Dawid Gryglak, Anna Kręcichwost, Oliwia Lizak, Martyna Matuszny, Julia Misik, Wiktoria Michałek, Oliwia Paciorek, Mikołaj Pfeifer, Anna Sporek, Amelia Szczotka, Emilia Wolny, Tomasz Wolny.

Eucharystia i  sakrament pokuty to kolejny ważny krok w rozwoju wiary. Niech pełne uczestnictwo we Mszy świętej i zanurzanie  w  Bożym miłosierdziu przez spowiedź, prowadzi nasze dzieci do jeszcze większej miłości ku Chrystusowi i bliźnim.

3. Sakrament bierzmowania przyjęło 14 młodych: Zuzanna Bednarz, Kacper Dobrogowski, Kamila Drożdż, Katarzyna Gąska, Sabina Kręcichwost, Amelia Pfeifer, Klaudia Płoskonka, Aleksandra Puto, Karolina Salachna, Sebastian Salachna, Filip Tyc, Klaudia Worek, Jakub Zoń, Karolina Zoń.

Sakrament w drodze ku dojrzałości chrześcijańskiej jest wspaniałym darem Ducha Świętego i wezwaniem do świadectwa. Módlmy się za naszą młodzież, aby umocnieni Duchem Świętym mężnie wiarę wyznawali i żyli według jej zasad.

4. Sakrament małżeństwa zawarły 4 pary narzeczonych: 

Rafał Suława i Sylwia Brandys

Tomasz Górny i Izabela Bułka

Bartłomiej Salachna i Iwona Płoskonka

Dawid Płoskonka i Aneta Gardas.

O łaskę wytrwania w sakramencie małżeństwa w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, prosimy u progu życia małżeńskiego i rodzinnego dla tegorocznych nowożeńców.

5. Do wieczności odeszli w minionym roku: Świętej Pamięci:

Ks. Czesław Suława, brat Jan Matuszyk,Jan Salachna, Antoni Puto, Józef Bednarz, Czesław Płoskonka, Cecylia Grzebieniak, Stanisław Obara, Stefania Białożyt, Aniela Szkotak, Aniela Byrska, Bogusław Buława, Maria Zielnik, Maria Anczakowska, Franciszek Hołota, Wanda Szczotka, Julia Biernat, Joanna Hubka, Stefan Wolny, Rozalia Płoskonka, Helena Cokot, Jerzy Konieczny, Julia Michalska, Józef Abram, Maria Hutyra, Jolanta Płoskonka, Renata Worek, Antoni Zając, Bronisława Kocierz, Bronisława Płoskonka, Antoni Gryglak, Adam Biernat.

         Tobie Jezu miłosierny polecamy naszych bliskich zmarłych. Niech dobre czyny idą za nimi. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

II. Duszpasterstwo

1. W środy i soboty wprowadzono modlitwę różańcową, która odmawiana jest przed Najświętszym Sakramentem. Jej celem jest ożywienie i pogłębienie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny, głównej patronki parafii.

2. Na zakończenie Mszy świętej odmawiany jest egzorcyzm prosty Leona XIII. Oddajemy się w ten sposób w opiekę św. Michała Archanioła. W Niedzielę, po zakończeniu Mszy świętej o godz. 11.00, będziemy odmawiać modlitwę „Anioł Pański”.

3. W III piątek miesiąca oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu. Komunia święta udzielana jest pod dwoma postaciami.

4. Kult błogosławionych i świętych, których relikwie posiadamy: św. Jana Pawła II (16), bł. Karoliny Kózkówny (18), bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19), św. Rity (22), św. Marii de Mattias (I czwartek), św. Faustyny (III piątek).

5. W pierwsze soboty miesiąca kontynuujemy wieczorne nabożeństwo:różaniec, rozmyślanie, adorację. Śpiew prowadzą Karolinki.

6. Służba Liturgiczna Ołtarza (ministranci i lektorzy). Zbiórki odbywały się w każdą sobotę, zarówno przy kościele parafialnym, jak i w kaplicy św. Józefa. Grupa poszerzyła się o 5 nowych kandydatów. Ich oficjalne przyjęcie do służby liturgicznej nastąpi w najbliższym czasie.

7. Wspólnota dzieci i młodzieży Maryjnej. Spotkania odbywały się również w soboty. Do grupy zapisały się 34 osoby.

8. Bezpośrednie przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla młodzieży ze szkół średnich. Odbyło się kilka spotkań o charakterze formacyjnym, a także próby liturgiczne przed samą celebracją. 13 października J.E. Ksiądz Biskup Piotr Greger udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.

9. Przygotowanie do I komunii świętej. W październiku dzieci otrzymały różańce, w listopadzie szkaplerze św. Michała Archanioła, a w grudniu Cudowny medalik Niepokalanej. Wszystkie te wydarzenia były poprzedzone katechezą, a ich celebracja miała charakter uroczysty.

10. Msza święta o godz. 11.00. W ramach liturgii dzieci czytały Słowo Boże, śpiewały psalmy i czynnie uczestniczyły w specjalnym kazaniu. Za oprawę muzyczną odpowiadała Helena Talik oraz młodzież z naszej parafii.

11. Pielgrzymka na Pyrci rozpoczęła przygotowanie do bierzmowania dla klas 7 i 8. Kandydaci do bierzmowania otrzymali specjalne indeksy.

12. Modlitwa różańcowa w miesiącu październiku, prowadzona wspólnie z dziećmi, była także swoistą katechezą na temat tajemnic życia Chrystusa i Maryi. Dzieci zapowiadały tajemnice i prowadziły modlitwę.

13. Na początku zajęć w szkole dzieci otrzymały specjalne plansze na wszystkie niedziele roku szkolnego. Na każdą niedzielę przeznaczono nową naklejkę. To drobna, ale skuteczna forma ich aktywizacji, w kontekście uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej w parafii.

14. Spotkania organizacyjne z rodzicami kandydatów do bierzmowania i rodzicami dzieci komunijnych.

15. Roraty odbywały się w kościele parafialnym (17.00) i w kaplicy św. Józefa (6.50). Ich tematem była Eucharystia („Cud nad cudami”), a prowadzili nas święci, którzy szczególnie umiłowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

16. Młodzież z klas 7 i 8 przygotowuje się do bierzmowania przez obecność na niedzielnej Mszy świętej, spowiedź, uczestnictwo w modlitwie różańcowej i roratach. Serdecznie proszę rodziców o zwrócenie uwagi na ich podejście do tych obowiązków!Inne spotkania związane z przygotowaniem do tego sakramentu są w tej chwili zawieszone z powodu sytuacji epidemiologicznej.

17. W parafii działają różne wspólnoty, których aktywność z powodu pandemii jest w tym momencie ograniczona. Podjęły one m.in. modlitwę w środy i soboty w int. odnowy duchowej parafii.

18. W listopadzie w ramach inicjatywy „Różaniec do granic nieba” modlitwą objęliśmy dzieci nienarodzone oraz naszych bliskich zmarłych.

19. Od początku  Adwentu trwają rekolekcje „Oddanie33”. W kościele rozważania są prowadzone przed Mszą świętą.

Drodzy parafianie! W minionym roku okazaliście ogromną życzliwość i wsparcie dla parafii i jej duszpasterzy. Bóg zapłać wszystkim!

Polecamy Was przez wstawiennictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Józefa, św. Michała Archanioła i Świętych szczególnie czczonych w naszym kościele.

Wszystko co działamy wspólnie słowem i czynem – dla większej chwały Bożej i dla zbawienia naszego!