„Bóg pełen miłości jest dla nas zawsze dostępny, pragnie udzielać łaski, na ile my pragniemy z jej skorzystać” – przypomniał bp Piotr Greger, który 12 marca 2024 r. pobłogosławił plenerowe stacje Drogi Krzyżowej w Rycerce Górnej na Żywiecczyźnie. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane 13 lat temu podczas 100-lecia budowy i poświęcenia miejscowego kościoła parafialnego.
W homilii podczas Eucharystii bp Greger nawiązał do czytania Ewangelii Janowej o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka doświadczonego przez 38 lat chorobą. Duchowny zwrócił uwagę, że wydarzenie ewangeliczne nad sadzawką Owczą staje się swoistą lekcją miłości bliźniego.
„Potrzebna była obecność Jezusa, który zainteresował się człowiekiem i jego kalectwem. Nie wiemy co mu dolegało, ale znamy jego nieodparte pragnienie zdrowia. Tymczasem nie trzeba było wielu zabiegów, zejście do wód sadzawki też nie było konieczne. Wystarczyły słowa Jezusa dotyczące wzięcia swojego łoża i odważnego stawiania pierwszych kroków, a chory odzyskał pierwotną sprawność” – podkreślił kaznodzieja.
Jak zauważył, podobnie jak człowiek przy sadzawce Betesda, pragniemy korzystać z łaski Boga. Jest ona, jak zaakcentował, zawsze dostępna, a my powinniśmy być gotowi ją przyjąć. „To przypomnienie o bezgranicznej miłości Boga, która jest jak źródło, z którego możemy stale czerpać” – zwrócił uwagę i wskazał, że każda pasyjna stacja życia Jezusa przypomina nam o tej miłości.
„Podobnie jak Droga Krzyżowa, życie jest pełne trudności i wyzwań, ale również pełne miłości i nadziei” – dodał.
Hierarcha odwołał się do historii nowo erygowanej i poświęconej dziś plenerowej Drogi Krzyżowej. Cała inicjatywa miała początek kilkanaście lat temu podczas obchodów 100-lecia budowy i poświęcenia kościoła parafialnego. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, jakie się wtedy odbyło, stanowiło punkt zwrotny. Wtedy to ówczesny proboszcz ks. Zdzisław Grochal postanowił, żeby w miejscu tym powstały trwalsze stacje, które będą stanowiły duchową ścieżkę dla wiernych.
Firmy Jarosława i Krzysztofa Koconiów oraz Mariana Byrskiego i jego synów przeprowadziły na skarpie obok kościoła prace gruntowe, a miejscowy rzeźbiarz Władysław Zoń został wykonawcą stacji, zachowując styl sztuki góralskiej. Są to prostopadłościenne, wolnostojące, ażurowe, drewniane kapliczki pokryte gontem, w których umieszczono kamienny obelisk z płaskorzeźbionym napisem stanowiącym tytuł każdej stacji. W obeliskach zamontowano kapsuły zawierające 14 kamieni sprowadzonych w roku 2015 z Kustodii Ziemi Świętej.
„Wyrażam słowa wdzięczności wszystkim ofiarodawcom oraz fundatorom, a zwłaszcza Panu Józefowi Biernatowi, że podjął się – z wielkim poświęceniem – koordynowania całego przedsięwzięcia” – powiedział biskup i podziękował wszystkim kapłanom za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Byli to ks. Zdzisław Grochal, ks. Jan Gawlas oraz obecny proboszcz ks. Krzysztof Sordyl, a także byli wikariusze.
„Tych 14 kapliczek to nie żaden dodatek czy element dekoracyjny wpisujący się w piękno górskiego krajobrazu. To droga na wzgórze kalwaryjskie, gdzie Pan Jezus dokonał dzieła odkupienia. Przychodźmy tu jak najczęściej, podejmujmy trud wędrowania po śladach męki Jezusa aż po moment skonania na krzyżu i złożenia umęczonego ciała do grobu, a następnie w nadziei oczekujmy radości paschalnego zwycięstwa. Niech to miejsce będzie traktowane jak uzdrawiająca woda sadzawki, już nie w Jerozolimie, ale w Rycerce Górnej, do której nie trzeba stać w kolejce i czekać na poruszenie wody. Niech rozważanie wydarzeń zbawczych prowadzi do sakramentalnego spotkania z Jezusem przebaczającym, a następnie do pełnego zjednoczenia z Nim w Komunii sakramentalnej” – zakończył. Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel dekretem z dnia 8 stycznia 2024 roku erygował plenerową Drogę Krzyżową w Rycerce Górnej.
W 1908 roku rozpoczęto budowę kościoła filialnego w Rycerce Górnej, którą zakończono w czerwcu 1910 roku. Świątynię poświęcono 18 listopada 1911 roku. Do 1950 roku kościół był filią parafii w Rajczy, a następnie podniósł się do rangi kościoła parafialnego. Ks. Józef Jura został pierwszym proboszczem. Oprócz kościoła parafialnego, na terenie parafii znajdują się kaplice na Oźnej, kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego na Przegibku oraz kaplica w Rycerce Górnej-Kolonii, poświęcona św. Józefowi. W 2011 roku obchodzono uroczystość 100-lecia poświęcenia kościoła.